Faktury, wyciągi bankowe, umowy, akty notarialne, dokumentacja medyczna – dokumenty zawierają szereg danych wrażliwych, które nie powinny być upubliczniane, a tym bardziej nie powinny trafić w niepowołane ręce. Aby uniknąć przypadkowego ujawnienia danych wrażliwych i jego konsekwencji warto zadbać o bezpieczną utylizację dokumentów. Dotyczy to zarówno dokumentów generowanych i gromadzonych w gospodarstwie domowych, jak i dokumentów firmowych. Jak bezpiecznie niszczyć dokumenty?

Stare sposoby na niszczenie dokumentów

Problem odpowiedniej utylizacji dokumentów towarzyszy społeczeństwom rozwiniętym od dawna. W czasach, kiedy nie obowiązywało RODO, a prawo dotyczące spalania śmieci było bardziej liberalne większość z nas utylizowała dokumenty poprzez ich palenie – w piecach, kominkach, ogniskach. (Nierzadko kartony z dokumentami były gromadzone wraz z opałem i utylizowane w piecu podczas okresu grzewczego.) Sposób ten był wysokowydajny i skuteczny, palenie dokumentów przebiegało szybko, a przetrawiony przez ogień papier był nie do odzyskania, w związku z czym ryzyko odtajnienia informacji wrażliwych było żadne.

Alternatywą dla palenia dokumentów było ich darcie na mniejsze kawałki. W odróżnieniu od ognia manualna utylizacja dokumentów wymagała czasu. Z koniecznością darcia dokumentów w domach i biurach borykaliśmy się aż do momentu, w którym upowszechniły się niszczarki do papieru.

Współczesne sposoby na niszczenie dokumentów

Obecnie szereg dokumentów drukowanych, jak również zapisanych na płytach CD i DVD oraz kartach SD trafia do niszczarek. Niszczarki zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak nie zawsze okazują się wystarczająco wydajne. Doskonale sprawdzają się w warunkach gospodarstw domowych oraz mniejszych firm. W przypadku średnich i dużych firm ilość dokumentów, które wymagają utylizacji każdego dnia jest tak duża, iż nawet najlepsze niszczarki zawodzą. W takich sytuacjach przedsiębiorcy zwracają się po pomoc do wyspecjalizowanych firm, które zajmują się utylizacją dokumentów.